В день народження Тараса Шевченка, хочемо поділитись цікавою інформацією про Кобзаря та його маловідомі факти з життя та сьогодення.
- 9 березня 1814 року у родині простих селян-кріпаків народився Тарас Шевченко, якого небезпідставно вважають основоположником літературної української мови.
- Перший “Кобзар”, який вийшов у 1840 році накладом 1000 примірників, розкупили за 2 тижні. Це було вау!
- 1384 – стільки пам’ятників Тарасові Шевченку встановлено в світі. З них в Україні налічується 1256 монументів, і ще 128 – в 35 країнах світу — Бразилії, США, Китаї тощо. Перший пам’ятник Тарасові Шевченку встановили в 1881 році в місті Форт-Шевченко.
- 500 м² − площа найбільшого портрета Кобзаря. Написаний він у Харкові на стіні 17-поверхового будинку за адресою проїзд Садовий, 30, і внесений до Книги рекордів України. Графіті малювали ночами протягом двох тижнів.
- Улюбленим напоєм Тараса був чай із ромом.
- У 1975 році один із кратерів на Меркурії був названий на честь Тараса Григоровича Шевченка.
- Навесні 1838-го художник Карл Брюллов викупив молодого Шевченка з кріпацтва, заплативши 2500 рублів (ці гроші Брюллов отримав з продажу портрета Жуковського). Нарешті вільний, Шевченко вирішив здобувати освіту в Академії мистецтв.
- У 2002 році на території невизнаної Придністровської Молдавської республіки з’явилася оновлена 50-рублева банкнота з портретом Тараса Шевченка на лицьовій стороні. Раніше в обігу тут були купюри в 50 000 рублів із зображенням пам’ятника Тарасові Шевченку перед університетом в Тирасполі.
- 1845 року Шевченко створює 12 картин, вартість яких становила 5 рублів сріблом.
- Найбільш відомою книгою Шевченка звичайно ж є “Кобзар”, якій присвячено цілий музей у Черкасах (єдиний на весь світ у своєму роді). Зібрані у “Кобзарі” вірші перекладені на понад сотню мов світу. Більше ніж 8 мільйонів копій – таким був тираж книги за часів радянського союзу, а за часів життя автора перевидавалася 4 рази.
- Перші гроші Тарас заробив, допомагаючи відспівувати небіжчиків. Він був помічником священника.
- Поет був невисокого зросту – лише 164 см.
- Основна освіта українського митця тривала лише два роки. Її він здобув у церковно-прихожанській школі.
- Лише 12 років зі свого короткого життя Тарас Григорович був відносно вільною людиною. 24 роки він був кріпаком, 11 років перебував під слідством, на військовій службі та у засланні.
- Твори Тараса Шевченка перекладені більше, ніж ста мовами світу. Зокрема мовою есперанто.
- Причиною заслання Шевченка до Оренбурга рядовим були його неприйнятні для Миколи І висловлювання. Окрім цього, поету було заборонено займатися творчістю. Однак цю заборону він ігнорував. Саме у Оренбурзі Тарас Григорович написав більшу частину своїх повістей.
- Шевченко, очевидно, дуже любив калину. І у “Кобзарі” вжив це слово 385 разів.
- Лише на письменництві творчість видатного українця не закінчувалася. Він захопився ліпленням та гравіруванням наприкінці свого життя.
- Останні дні свого життя Шевченко провів у Петербурзі. Поховали його на Смоленському кладовищі. Проте за день до своєї смерті, у свій день народження, 9 березня, поет попрохав свого вірного друга Григорія Честахівського, щоб у разі його смерті похорон відбувся у місті Канів. Останнє бажання видатного митця виконали лише через два роки.
Найкращі вірші Тараса Шевченка
«Садок вишневий коло хати»
«І досі сниться: під горою»
«Заповіт»
«Думи мої, думи мої»
«Мені тринадцятий минало»
«Реве та стогне Дніпр широкий»
«Мені однаково, чи буду»
«Минають дні, минають ночі»
«Учітеся, брати мої»
«Зоре моя вечірняя»
«Село»
«Світає, край неба палає»
«Зацвіла в долині червона калина»
«Червоний місяць аж горить»
«Г. З.»
«Тополя»
«На панщині пшеницю жала»
«І золотої й дорогої…»
«На Великдень на соломі»
«Якби ви знали, паничі…»
«Думка»