День української жінки та цікаві факти про Лесю Українку

Лют 25, 2024
День української жінки та цікаві факти про Лесю Українку
Фото: Леся Українка

Одна з найвідоміших українок Лариса Петрівна Косач-Квітка – письменниця, фольклористка, громадська діячка, меценатка, організаторка етнографічної експедиції Філарета Колесси для запису кобзарської музики. Без неї неможливо уявити українську культуру.

Закохана бунтарка, перша українська модерністка, фольклористка і громадська діячка Леся Українка.

Пропонуємо ознайомитися з 10 цікавими фактами про Лесю Українку:

1. У дитинстві Леся була найбільш близька зі старшим братом Михайлом. У них навіть було спільне ім’я, яким їх називали в родинному колі – «Мишолосіє».

2. Леся почала читати дуже рано – у 4 роки, а в дев’ятирічному віці написала свій перший вірш.

3. Леся не ходила до школи, бо її мати не хотіла російського впливу на свою доньку. Її освітою опікувалися родичі і приватні педагоги.

4. Леся Українка вміла грати на фортепіано. Спочатку її навчала тітка Олена, а потім дружина Миколи Лисенка – піаністка Ольга Липська.

5. У 19 років письменниця написала перший підручник про історію східних народів українською мовою. Михайло Драгоманов допомагав їй у створенні «Стародавньої історії східних народів». Він давав їй методичні рекомендації, надсилав праці із цієї теми німецьких і французьких авторів.

6. Леся Українка перекладала твори Байрона, Шекспіра, Міцкевича, Гюго, Гейне, Гомера.

7. Генійка добре малювала. Вона любила зображувати море. Але, на жаль, збереглася лише одна її картина – «Мати й дитина».

8. Поетеса висловлювалася щодо росіян. Вона вважала, що «братні народи» є просто сусідами», які не мають спільних інтересів і їхнє майбутнє – жити окремо.

9. Іван Франко називав Лесю «єдиним мужчиною в нашому письменстві».

10. Похорон письменниці проходив під наглядом жандармів. Влада боялася, що ця подія перетвориться на український мітинг. Людей було так багато, що довелося зупинити рух трамваїв. Труну Лесі Українки несли 6 жінок: її подруги та відомі українські діячки.