День вишиванки: цікаві факти тисячолітньої історії, традиції українського народу

Тра 14, 2024
День вишиванки: цікаві факти тисячолітньої історії, традиції українського народу
Фото: традиційні візерунки вишиванки

Щороку в Україні відзначають свято “День вишиванки”, яке сповнене українським духом і колоритом. Вишиванка залишається модною для сучасності у 2024 році, тому святкуватимемо 16 травня.

Цікаві факти:

 1. За словами істориків та археологів певні елементи вишиванки існували ще на одязі скіфів. Вони проживали на території сучасної України до нашої ери.
 2. За часів Київської Русі також носили вишитий одяг, а згадки про особливе вбрання русинів можна знайти в записах багатьох мандрівників
 3. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали три роки.
 4. Вишиванки мали розподіл за кольором. Чорні вишиванки одягалися виключно чоловіками. Цікаво: сині вишиті сорочки були у гардеробі жінок, які не хотіли чи не могли народжувати, або маленьких дівчаток до 12 років.
 5. У давні часи вишитий орнамент захищав від злих духів та мав символічне значення. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще не народжене дитя.
 6. Візерунок на вишиванці – це своєрідний код, за символами якого можна прочитати потаємне послання. Види орнаменту відрізняються не тільки від регіону до регіону, а й від сім’ї до сім’ї. Вони передаються з покоління до покоління.
 7. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30−40 сорочок, середнього достатку — 50−70 сорочок, а багата — 100 і більше.
 8. Техніка вишивання хрестиком стала популярною лише у XIX ст. До 1860 року популярними в Україні були низинка, верхоплут, козлик та інші види швів. Цікаво, але хрестик прийшов до українських вишивальниць із Європи.
 9. Вишиванка зображена на двадцятигривневій купюрі. А точніше Іван Франко у вишитій сорочці. ЦІкаво: письменник першим серед інтелігенції пропагував вишитий одяг у поєднанні з класичними піджаками, камізельками, тренчами.
 10. Святу передувала акція «Всесвітній день вишиванки», котру в 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк.
 11. Найбільша кількість людей у вишиванках, яка зібралась в одному місці, була зареєстрована у 2011 році у місті Рівне. У День Незалежності на центральний майдан міста прийшло 6570 людей у вишиванках. Цю цифру зафіксовано у Книзі рекордів України.
 12. У 2015 році була започаткована акція «Подаруй вишиванку захиснику». У ній взяло участь близько 50 країн світу. Вишиті сорочки передали бійцям АТО, які брали участь в бойових діях на Донбасі.
 13. Перші роки свято найширше відзначалося в Чернівцях в третій четвер травня, була обрана з наміром підкреслити, що святкування припадає на будній день, і що вишиванка – органічна складова повсякденної культури українців.
 14. “Укрпошта” до Дня вишиванки, який у 2024 році відзначають 16 травня, випускає нові марки. На них будуть традиційні візерунки вишивки кримських татар та Харківщини. Марки з вишивкою Криму та Харківської області запустять у Києві саме цього дня.

Значення символів у вишиванці:

ромб – символ родючості, поліпшення добробуту сім’ї;
квадрат – баланс, гармонія, удача та порядок;
спіраль – циклічність часу, символ змін;
сварги (нагадують половину цифри 8) – сила духу;
восьмикінцева зірка – символ возз’єднання чоловічого та жіночого початків, посилює інтуїцію;
хрести – захист від темних сил, гармонія та духовне просвітлення;
калина – безсмертя роду та довголіття сім’ї;
ромашка – символ кохання та юності;
маки – потужний захист від зла, наближення до виконання бажань.

Відео «Вишиваємо Перемогу» створено творчим колективом військовослужбовців «ТРО Медіа»
Командуванння Сил територіальної оборони ЗСУ