Як легендарна пісня “Червона рута” змінила Україну: Цікаві факти про автора Володимира Івасюка

Вер 2, 2024
Володимир Івасюк Червона рута
Фото: Володимир Івасюк Червона рута

Цікаві факти про автора Володимира Івасюка та як легендарна пісня “Червона рута” змінила Україну.

4 березня 1949 року у Кіцмані Чернівецької області народився відомий український композитор, автор безсмертної «Червоної рути» Володимир Івасюк.

Цікаві факти про автора Володимира Івасюка:

1. Видатний українець, який прожив всього 30 років, за своє коротке життя написав 107 пісень, 53 інструментальних творів, створив музику до кількох спектаклів.
2. “Червона рута” була визнана найкращою піснею 1971 року, а “Водограй” – 1972.
3. Хлопчика назвали Володимиром – на честь батькових улюблених поетів Сосюри та Cамійленка.
4. Свою першу пісню Володимир Івасюк написав у 1964 році. Вона називалась “Колискова”. Сам Володя написав музику, вірші написав його батько.
5. З п’яти сам починає вчитися грати на скрипці. Музичну школу в Кіцмані відкрили за клопотаннями Михайла Івасюка та інших батьків.
6. Багато пісень Володимир Івасюк писав під псевдонімом, оскільки не був членом спілки композиторів, а тому відомі колективи не мали права брати їх до репертуару.
7. У Володимира Івасюка було дві освіти. Після закінчення Чернівецького медичного університету він вступив до Львівської консерваторії на композиторське відділення. Його професором був Анатолій Кос-Анатольський.
8. У Володимира Івасюка була дивовижна працездатність. Як згадував співак Ігор Кушплер, одного разу за ніч він написав оркестрову партитуру для 60 інструментів по пам’яті.
9. Телевізійні фільми «Червона рута» та «Пісня завжди з нами» принесли Івасюкові шалену популярність, хоча це призвело до виключення його з консерваторії через пропуски.
10. Він прекрасно грав на фортепіано та гітарі, віолончелі та скрипці. Володів альтом. За ці таланти його називали музичним вундеркіндером.
11. Створив у школі вокально – інструментальний ансамбль «Буковинка». Володимир талановито малював пейзажі, портрети та автопортрети, шаржі та карикатури.
12. Має Державну премію України ім. Т. Г. Шевченка та посмертне звання Героя України (яке було присвоєне колишнім президентом Віктором Ющенком).
13. Володимир Івасюк повалив бюст Леніна у Кіцмані. Зробив це випадково. Разом з друзями закинули на нього кепку, а потім полізли знімати. Бюст упав і розбився. Після цієї ситуації Івасюка виключили з Буковинського медуніверситету. За хуліганство він відсидів 15 днів.
14. Івасюк слухав італійське бельканто та “Бітлз”, любив фотографувати.
15. Влада спробувала видати смерть Івасюка за самогубство. Під цією протекцією партійні боси довго не давали згоди на поховання композитора на Личаківському кладовищі. . В газетах заборонили друкувати некрологи і співчуття рідним Івасюка. Попри це похорон Володимира Івасюка перетворився на мовчазну акцію протесту.

 

Про “Червону руту”:

– Роботу над піснею Володимир Івасюк почав у 1967 році під враженням від праці українського етнографа й фольклориста Володимира Гнатюка “Коломийки” 1906 року.

– Пісню Івасюк присвятив коломиянці Марії (Мусі) Марчук-Соколовській – коханню автора під час навчання в інституті. Французи хотіли викупити автограф Івасюка за 3000 доларів, але пані Марія їм відмовила.

– У 1989 році у Чернівцях відбувся перший однойменний український молодіжний музичний фестиваль, який проходить в Україні кожні два роки.

– 23 серпня 2013 року пісню, як привітання з Днем Незалежності, виконали співробітники посольства США в Україні.

– У 2015 році єврейський бенд Ґолем на Таймс-сквер у Нью-Йорку зіграв “Червону руту” просто неба.